Mīts Nr.2 Arī bioloģiskie lauksaimnieki lieto pesticīdus, jo citādi nevar iznīcināt kaitēkļus!

Ir augu aizsardzības līdzekļi, kurus bioloģiskie lauksaimnieki drīkst lietot, taču atļauto vielu, kurām nepiemīt īpašības, kas mūs satrauc sintētiskajos pesticīdos, nav daudz (bioloģiskajā lauksaimniecībā atļauto preparātu saraksts publicēts Bioloģiskās lauksaimniecības Regulas 889/2008 II pielikumā).

Šādu paziņojumu autori parasti izmanto robus lasītāju zināšanās, jo reti kurš zina atšķirību starp ķīmisko vielu akūtajām un hroniskajām ietekmēm. To vieglāk izskaidrot, izmantojot piemēru ar starojumu, proti, arī rentgenstariem piemīt akūtās un hroniskās ietekmes. Ievērojot drošības prasības, rentgena starojumu izmanto medicīnā, un mēs nesaslimstam ar akūto staru slimību, tomēr rentgena stari var arī kaitēt. Piemēram, ja spēcīgiem rentgenstariem ir pakļauts embrijs mātes miesās, tam var attīstīties dažādas anomālijas. Pārāk bieži izmantots, rentgena starojums var veicināt audzēju veidošanos. Tāpēc nevar iet uz rentgenu, kad vien ienāk prātā. Ir nepieciešams ārsta nosūtījums, izvērtējot nepieciešamību. Pirms rentgena veikšanas laba procedūru māsa piesedz pacienta dzimumorgānus ar svina aizsegu un sievietēm noteikti pajautā, vai viņas nav stāvoklī.

Līdzīgi ir ar ķīmiskajām vielām – tām var būt gan hroniskās, gan akūtās ietekmes, tādēļ ir nekorekti salīdzināt dažādu pesticīdu un citu vielu akūto toksiskumu. Visvairāk jāuzmanās no ilgtermiņa toksiskuma, kas izpaužas jau pie mazām, atkārtotām devām, bet sekas parādās tikai pēc ilgāka laika.

Ir pāris izņēmumu, kad bioloģiskajā lauksaimniecībā atļauts lietot sintētiskos pesticīdus, taču tas nav Latvijā, bet siltākās zemēs. Tādā gadījumā ir stingri ierobežojumi, piemēram, pesticīdu nedrīkst kaisīt. Tas jāizvieto speciālos slazdos, ko pēc izmantošanas savāc. Tā vidē nokļūst ievērojami mazāk pesticīdu, nekā miglojot.

Savukārt kaitēkļu ierobežošanai bioloģiskie zemnieki izmanto videi un cilvēkam nekaitīgas metodes – augu seku, dabiskos ienaidniekus (putni un kukaiņi), dabiskos atbaidītājus (augi), dažādus dabiskos preparātus, piemēram, no augiem gatavotus uzlējumus. Bioloģiskā lauksaimniecība prasa ļoti labas zināšanas, kā saimniekot, lai izvairītos no kaitēkļiem, un arī daudz roku darba.

Tālāk lasi pats:

Bioloģiskajā lauksaimniecībā atļauto augu aizsardzības preparātu saraksts: Bioloģiskās lauksaimniecības Regulas 889/2008 II pielikums